logo
 
  
 
Pierwsza restauracja na Cyprze wyróżniona certyfikatem Green Key
 
Program Green Key stale się rozwija, wynagrodzonych obiektów jest już ponad 2000 w okolo 30 krajach na całym świecie. Rosnące stale liczba wyróżnionych obiektów oraz zwiększające się zainteresowanie, stale motywuje Międzynarodowych Koordynatorów do wdrażania nowych programów. Jednym z założeń jest włączenie do projektu restauracji, które prowdzą swoją działalność w oparciu o idee odpowiedzialnego biznesu.  

W 2011 roku pierwsza restauracja na Cyprze otrzymała certyfikat Green Key. Jednocześnie Cypr stajał się drugim krajem na świecie, który otrzymał wyróżnienie Green Key dla restauracji.

Restauracja, która otrzymała wyróżnienie Green Key nosi nazwę Arhontiko Papadopoulou. Wielofunkcyjne centrum, posiada wysokiego poziomu ofertę kuchni cypryjskiej, kawiarnię, winiarnię specjalizującą się w cypryjskich odmianach win, bar Commandaria, sklep z tradycyjnymi wyrobami garnków, bibliotekę oraz warsztat garncarski otwarty dla wszystkich zwiedzających.

Nagroda oficjalnie została przyznana 30 listpada 2011 przez Komisarza ds. Środowiska Pana Charalambos Theopempto, w obecności członków komitetu.
 
 

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
Pl. Jana Matejki 5/6, Kraków
kom. 508 249 669
tel.: 12 430 24 43 wew. 27,
koordynator@green-key.org.pl

   
  Dołącz do nas